Gå videre til innhold

Nyhetsarkiv

  • Tidenes beste første halvår for norsk sjømateksport


    Eksportverdien av norsk sjømat har aldri vært høyere i et første halvår enn i 2021. I årets seks første måneder eksporterte Norge sjømat for 53,7 milliarder kroner. Det er en verdivekst på litt over 1 prosent, eller 646 millioner kroner, målt mot første halvår i fjor.
    - Til tross for en styrket norsk krone og at markedene fortsatt er preget av koronapandemien, er årets første halvår det be

  • Østlendingene spiser mest fisk

    På spørsmål om hvem som spiser fisk minst to ganger i uka eller oftere, er det faktisk nordlendinger som kommer dårligst ut i Norge. Østlendingene topper statistikken.

  • Kineserne kjøper mest sjømat på nett

    Ingen i verden handler like mye sjømat over nett som kineserne. Det kan norsk sjømatnæring dra nytte av, mener Sjømatrådets utsending i Kina.

  • Klippfiskseminar for åpne digitale dører

    Når Sjømatustending i Portugal Johnny Thomassen inviterer til årets klippfiskseminar velger han å se det positive med å måtte arrangere digitalt og ikke et fysisk arrangement.

  • Laksekampanjer ga valuta for pengene

    Fjorårets storsatsing på laksekampanjer i Frankrike og Tyskland ble en suksess. Nå spiser både franskmenn og tyskere mer laks.

  • Veksten i sjømateksporten fortsetter

    Norge eksporterte sjømat for 8,3 milliarder kroner i mai. Det er en økning på 484 millioner kroner, eller 6 prosent, sammenlignet med mai i fjor. Dermed fortsetter trenden fra april med vekst i sjømateksporten.

  • Matjessild: Ung, feit og struttende sunn

    Mange tror de ikke er så glad i sild. Men matjessild kan gi skeptikere en aha-opplevelse. Lenger sør i Europa har de for lengst forstått det.

  • Hva blir viktig for at folk skal velge sjømat?

    Sjømatrådets dagsaktuelle trendrapport har svaret på hva folk krever og forventer av sjømatnæringen – samt hva som skal til for at folk legger sjømat på tallerkenen.

Vis mer