Gå videre til innhold

Nyhetsarkiv

  • Hver dag nytes det ca. 42 millioner måltider med norsk sjømat rundtom i verden - det gjør sjømaten til kjendis i mange land. Her tilberedes "saba sando" (makrellsandwich) av norsk makrell til sultne gjester på et japansk spisested.

    Her er norsk sjømat bedre kjent enn oljen

    Mens svenskene er kjent for Ikea og finnene for mummitroll og julenissen, er Norge mest kjent for sjømaten. Det viser en ny undersøkelse blant japanere og sørkoreanere.

  • Forbrukere verden over er opptatt av sjømatens innpakning. De fleste vil helst unngå plast eller materialer som ikke lar seg resirkulere. Her fra et supermarked i Sør-Korea. FOTO: Sjømatrådet

    Plast på fisken, nei takk!

    Det er store forskjeller fra land til land når det gjelder synet på bærekraftig sjømat. Men når det kommer til sjømatens innpakning, er de fleste enige om at plast er en uting.

    Det er ingen tvil om at forbrukere er opptatt av resirkulerbar innpakning. Det kommer frem i Sjømatrådets ferske internasjonale undersøkelse som er gjort på til sammen 15 000 forbrukere i 15 land.
    Undersøkelsen gå

  • Mange unge spiser fisk til middag en gang i uken eller to, men få spiser fisk så ofte som helsemyndighetene anbefaler. FOTO:Norges sjømatråd/TRY

    270 000 norske barn og unge spiser nesten ikke fisk

    En fersk undersøkelse fra Sjømatrådet viser at 35 prosent av barn og unge spiser fisk sjeldnere enn én gang i uken. Godteri og snacks spiser de yngste derimot mange ganger ukentlig.

    Gode kostholdsvaner tidlig i livet legger grunnlaget både for en god helse og sunne matvaner senere i livet. Siden 2019 har Sjømatrådet derfor sett nærmere på fiskekonsumet til barn og unge i alderen 8-19 år.

  • Populær laks: Enkelte  gjør nesten hva som helst for et gratis laksemåltid. Nå kan de være "fanget" med et laksenavn resten av livet. FOTO: Sjømatrådet

    Taiwanere byttet navn til «Laks» for gratis sushimåltid. Nå får de ikke byttet tilbake

    Da en restaurantkjede i Taiwan i fjor lokket med gratis sushi til alle med med ordet "laks" i navnet, meldte flere hundre seg på. Nå risikerer noen av dem å måtte leve med sine nye laksenavn resten av livet.

    Laksekonsumet i Taiwan har vært stigende over flere år, mye takket være sushitrenden. En stor del av laksen som spises i Taiwan er norsk. Derfor følger sjømatutsending i Sørøst-Asia, As

  • Kvalitetsmerket skrei fra Norge på fiskemarked i Madrid.

    Ny versjon av skreistandarden er ute på høring

    Kvalitetsmerket for skrei er et beskyttet varemerke som er registrert av Norges sjømatråd. Et nytt forslag til skreistandarden er nå sendt på høring med høringsfrist 15. september 2022.

  • Foto: Norges sjømatråd

    Sjømatretter som gir deg feriefølelsen: Grillet teriyaki-makrell á la Japan

    Japanere får ikke nok av den norske næringsrike makrellen. De har en helt annen tradisjon for å spise makrell enn det vi har i Norge. Og det er fordi den er sunn. Makrell er dessuten perfekt på grillen.
    Sommer er makrellsesong! Når makrellstimene setter kursen mot kysten av Norge, spiser fisken mindre. Da flytter fettet seg fra underhuden og innover i fisken, og fiskekjøttet blir marmorert. D

  • Foto: Norges sjømatråd

    Sjømatretter som gir deg feriefølelsen: Thai-inspirert torsk

    Torsk kan enkelt forvandles til en smak av Thailand på ditt eget kjøkken. Den milde smaken av denne fisken passer perfekt med de klassiske thai-smakene surt, søtt, salt og sterkt.
    Thailand er kjent for sitt mangfold av fisk og skalldyr, og de tilsetter smaker som vi nordmenn er blitt godt kjent med. Så skal det sies at også thaimat er «fornorsket» for å passe til den norske ganen. Denne retten

  • Foto: Norges sjømatråd

    Sjømatretter som gir deg feriefølelsen: Poke bowl med laks á la Hawaii

    Uansett hvordan du velger å sette sammen din egen poke bowl er den en fryd for både øyet og magen. Poke bowl med laks er perfekt sommermat for hele familien eller vennegjengen.
    Selv om det ikke finnes noen presis opprinnelseshistorie, er mange enige om at begynnelsen av poke dateres tilbake til pre-koloniale tider i Polynesia, en gruppering av øyer fra Hawaii til New Zealand.
    Lokalbefolk

  • Foto: Norges sjømatråd

    Sjømatretter som gir deg feriefølelsen: Matjes nach Hausfrauenart fra Tyskland

    Tyskerne elsker sild og feirer den med egne festivaler. På sommeren serveres denne retten gjerne i en salat på et koldtbord med rødbeter, brød og stekte poteter til. Prøv den på ditt eget sommerbord, og få en smak av Tyskland.
    Matjes Hausfrauenart er en god og tradisjonsrik tysk favoritt som er basert på matjessild.
    Selv om matjessildproduksjon er storindustri i Norge, er denne silden forh

  • Israel har blitt Norges femte største laksemarked utenfor EU. 80 prosent av israelere forbinder laks med Norge. Foto: Norges sjømatråd

    Et norsk lakseeventyr i Israel


    I 1992 eksporterte Norge 200 tonn laks til Israel. 30 år etterpå ligger eksporten på over 18 000 tonn. – De elsker laksen vår!
    Det sier landansvarlig for nye markeder hos Norges sjømatråd, Ørjan Kjærvik Olsen.

    Han har nettopp kommet tilbake fra 30-årsjubileumet som Sjømatrådet og den norske ambassaden arrangerte i Israel.
    - I 2021 ble det satt ny rekord for norsk lakseeksport t

  • Foto: Norges sjømatråd

    Sjømatretter som gir deg feriefølelsen: Paella med sjømat á la Spania

    Med paella får du Spania-følelsen hjemme på ditt eget kjøkken. Og retten er enklere å lage enn du tror. Bruk gjerne sesongens skalldyr, sett frem skylleboller og servietter og nyt norsk sjømat i spansk drakt.
    Paella er kanskje noe av det mest spanske du kan finne i matveien. Men om retten er Spanias nasjonalrett, ja, derav strides de lærde. Noen vil hevde at paella kun er Valencia-regionens sp

Vis mer