Norsk klippfisk sørger for påskemat til millioner av mennesker
Norsk klippfisk er påskemat for millioner av mennesker
Norsk klippfisk er påskemat for millioner av mennesker
Høytiden nærmer seg med stormskritt og julemenyene i det ganske land begynner sakte, men sikkert å formes. I den anledning har vi fisket fram våre ferskeste funn om nordmenns forhold til jul og julemat – med et ekstra blikk på én av de mest julete fiskene: Lutefisken.
Tyskerne spiser norske skalldyr som aldri før. Bare i løpet av ett par år er den norske eksporten av sjøkreps og kamskjell til Tyskland mangedoblet. Det meste går til high-end restauranter.
Her hjemme på berget er det mange som forbinder tyske matvaner med kjøtt, pølser og øl. Men det er bare en del av sannheten, for tyskerne setter også stor pris på «fine dining» og gourmetmat. I 2024-utga
Matbloggeren Fru Timian er kåret til «Årets lutefiskelsker». Med det er hun nummer 30 i rekken med lutefiskelskere.
Rundt midten av oktober hvert eneste år blir lutefisksesongen offisielt åpnet på restaurant Gamle Raadhus i Oslo. Samtidig kåres også «Årets lutefiskelsker», en person som elsker lutefisk og som inspirerer andre til å nyte den tradisjonsrike retten. Blant de tre tiårenes lutefiske
Og meksikanerne er verdensmestere I å spise den.
Lange heter denne lange fisken som er lite kjent, og som vi nesten ikke spiser i Norge. Men fiskekjøttet er smakfullt, fast og hvitt, og den egner seg perfekt til meksikanernes julemiddag, bacalao a la vizcaína – en klippfiskrett som kan minne om vår norske bacalaovariant, men som kan ha et sterkere innslag av chili.
Mens land som Port
Det ble stjernedryss og mange lovord da de nordiske restaurantene fikk tildelt sine Michelin-stjerner under en høytidelig seremoni i Trondheim mandag kveld. Felles for mange av dem er at de har norske skalldyr på menyen.
Spanjolene koste seg med skrei under arrangementet «La Casa del Skrei» i Madrid.
Et populært matmarked i Madrid forvandles til et skreimarked i starten av februar.
Hvilke skoleelever komponerer Norges beste sjømatrett? Fiskesprells nasjonale oppskriftskonkurranse er i gang.
Norges sjømatråd er en markedsorganisasjon som jobber sammen med den norske sjømatnæringen for å øke verdien av norsk sjømat i etablerte og nye markeder verden over.
Selskapets omtrent 80 medarbeidere gjør dette via verdiskapningsområdene markedsadgang, markedsinnsikt, markedsføring, PR og beredskap.
Sjømatrådet er et statsaksjeselskap som er eid av Nærings- og fiskeridepartementet og finansieres av sjømatnæringen gjennom en lovpålagt avgift på all eksport av norsk sjømat.
Selskapet har hovedkontor i Tromsø. Vi har sjømatutsendinger i 15 land og gjør markedsinvesteringer i 27 land verden over.
Stortorget 1
9008 Tromsø
Norway