Gå videre til innhold

Nyhetsarkiv

  • Sjømatsalget til Midtøsten: Eksportrekorder over hele linja

    Nå styrker Sjømatrådet innsatsen i regionen.

    Sjømateksporten til Egypt har eksplodert. For første gang har eksporten til Saudi-Arabia bikket 100 millioner på bare to måneder. Fjoråret var tidenes beste for den norske eksporten av fisk og skalldyr til Midtøsten. Og de siste fem årene har eksporten mer enn doblet seg- for å nevne noe.
    -Interessen for norsk sjømat i denne regionen virker å

  • Samarbeid sikret ny rekekampanje

    Nordmenn elsker reker på sommeren. Nå skal en helt ny kampanje inspirere enda flere til å nyte den populære delikatessen.
    Denne våren samarbeider Norges sjømatråd og Informasjonsutvalget for reker om å gjøre reker ekstra synlige i Norge.
    Skaper inspirasjon
    - Vi er veldig fornøyde med å kunne promotere reker, som er en fantastisk anvendelig og smakfull råvare. Den kampanjen som nå rulle

  • 1 200 barn og unge spiste fisk på sjømatfestival

    I to dager fikk 1 200 barn og unge i Holmestrand smake, se, lukte, kjenne og fryde seg over sjømat. Det hele var inspirert av Fiskesprell.
    - Sjømatfestivalen ble til etter et inspirasjonskurs hos Fiskesprell, som er et nasjonalt kostholdsprogram. Matglede er et viktig stikkord, og råvarer fra havet, kunnskapsformidling og rekruttering til yrkesfaglig retning har stått i fokus disse to dagene me

  • Bærekraftprosjekt skal verve nye sjømatelskere

    Gjennom et pilotprosjekt denne sommeren skal Sjømatrådet teste nye måter å markedsføre og kommunisere rundt bærekraftig sjømat fra Norge i Storbritannia.
    - Målet er å fremme den viktige rollen som økt sjømatkonsum spiller i fremtidens kosthold og å vise hvor godt norsk sjømat treffer på bærekraft. Samtidig vil vi utforske innovative PR- og markedsføringskonsepter som vi kan ta med oss i andre

  • Nye forbrukerrapporter er tilgjengelig

    Helt siden 2012 har Sjømatrådet gjennomført årlige forbrukerundersøkelser, gjerne omtalt som Seafood Consumer Insight. De har nå fått ny drakt og er tilgjengelig i nedlastbare rapporter på våre hjemmesider.
    - Vi endret formatene på undersøkelsene i fjor, og de kommer i to varianter. Den første heter SCI Tracker og gjennomføres tre ganger årlig. Her sjekker vi hvilken posisjon de norske artene h

  • Slik skal skreien få et løft i Norge

    Konkurranser, spennende oppskrifter og helt nytt informasjonsmateriell er noen av grepene Sjømatrådet tar for å få skreien til å skinne i det norske markedet.
    - Skreisesongen er godt i gang, og vi jobber nå strategisk med å gjøre denne unike råvaren mest mulig synlig i hjemmemarkedet. På sosiale medier har vi gående en spennende konkurranse med en unik premie, og på godfisk.no har vi publisert

  • Sterk vekst for sjømateksporten i februar

    Norge eksporterte sjømat for 11,3 milliarder kroner i februar. Det er en økning på 2,6 milliarder kroner, eller 30 prosent, sammenlignet med februar i fjor.
    - Dette er den høyeste verdien av norsk sjømateksport som er registrert i en februar måned noensinne. Krigen i Ukraina overskygger imidlertid dette. Den dramatiske situasjonen berører oss først og fremst sterkt på det menneskelige plan, me

  • Renate Larsen slutter i Sjømatrådet

    Etter seks år som administrerende direktør i Norges sjømatråd har Renate Larsen (46) valgt å si opp. Det skjer etter eget ønske, og hun vil være i stillingen ut oppsigelsestiden.
    - Det er ingen dramatikk bak denne avgjørelsen. Jeg har hatt seks fantastisk spennende år i Sjømatrådet. Her har jeg jobbet med en kompetent og omstillingsdyktig organisasjon som jeg kommer til å savne. Det er likevel

  • Her spiser alle tørrfisk

    Norsk tørrfisk er italiensk nasjonalrett. I flere italienske regioner spiser "alle" tørrfisk fra Norge.

  • Martin Skaug er Sjømatrådets nye kommunikasjonsdirektør

    Norges sjømatråd har ansatt Martin Skaug (31) som ny direktør for kommunikasjon. Han kommer fra stillingen som kommunikasjonsrådgiver og blir nå en del av Sjømatrådets ledergruppe.
    - Jeg er veldig glad for at Martin har takket ja til denne utfordringen. Med ham får vi en dyktig, kreativ og inspirerende leder med på laget som skal utvikle Sjømatrådet fremover. Jeg synes det er ekstra fint at vi

  • Sjømatrådet tar sikkerhetsgrep

    Fra 23. februar øker Sjømatrådet sikkerhetskravet for brukerne av tjenesten SI Bedrift.
    - Cyberkriminalitet og et økende trusselbilde gjør at vi har et behov for å styrke datasikkerheten. Vi gir derfor alle brukere mulighet til å skru på tofaktorautentisering for sin brukerkonto. For tjenesten SI Bedrift innfører vi et krav for tofaktorautentisering, sier teamleder i Sjømatrådets driftsavdelin

Vis mer