Gå videre til innhold

Emner: Kunst, kultur, underholdning

  • Godfisk-klassen: Team Rothaugen fra Bergen vant for andre år på rad

    Elevene ved Rothaugen skole i Bergen imponerte dommerne med sin sjømatrett og stakk av med seieren i konkurransen «Godfisk-klassen» under Bergen Matfestival.
    Det er andre år på rad at Rothaugen skole stikker av med seieren i denne konkurransen. Vinnerlaget besto denne gang av Lyder Lilli, Mymlia Azizi og Naemi Michael Beraki.
    - Vi fulgte samme strategi som fjorårets vinnere og valgte å lage

    Elevene ved Rothaugen skole i Bergen imponerte dommerne med sin sjømatrett og stakk av med seieren i konkurransen «Godfisk-kl
  • Sjømatnæringen bidrar på gigantisk plastryddeaksjon i Hardanger

    En samlet norsk sjømatnæring stiller opp når Hardangerfjorden skal ryddes for femte året på rad.
    Aksjonen «Rein Hardangerfjord» ble startet i 2022 og arrangeres av Stiftelsen Framtidshavet, Hardangerrådet og Samarbeidsrådet for Sunnhordland.
    Arrangementet inngår i den landsdekkende strandryddeuka, som i år finner sted fra 11. til 20. september.
    I fjor ble totalt 164.253 kilo marint avfa

    «Rein Hardangerfjord» er en gigantisk plastryddeaksjon og samler årlig flere tusen frivillige.
  • Sjømatnæringen samles rundt Norges største strandryddedugnad

    Når Strandryddeuka går av stabelen i september, samles frivillige over hele landet for én felles innsats: Å rydde kysten vår. Signalarrangementet legges til Bodø.
    Fredag 11. september inviteres hele Bodø til en storstilt ryddeaksjon i Ausvika, og i området rundt Lille Hjartøya.
    Norges sjømatråd, Norges Råfisklag, Fiskebåt, Norsk Industri, Sjømat Norge, FHF, Sjømatbedriftene, Norges Fiskarlag

  • Fire Michelin-kokker deler sin sjømatglede på Bergen Matfestival

    For første gang samles alle Vestlandets Michelin-restauranter for å løfte fremtidens kokker. Fire toppkokker stiller opp når fremtidens talenter møtes til sjømatkonkurranse under Bergen Matfestival fredag 4. september.
    Når elever fra 10. trinn ved Rothaugen skole, Nattland skole og Rossland skule i Alver går inn på kjøkkenet på Festplassen fredag 4. september, har de et stjernelag fra vestlands

  • Sjømatløft under Arendalsuka

    De unges proteinjakt, nye helsefunn om sild og regjeringens grep for å løfte sjømatkonsumet i Norge. Det er stikkord når åtte organisasjoner inviterer til et fellesarrangement på Arendalsuka i august.
    Bak arrangementet står Norges sjømatråd, Fiskeri- og havbruksnæringens forskningsfinansiering (FHF), Norges Fiskarlag, Norges Råfisklag, Norges Sildesalgslag, Fiskebåt, Norsk Villfisk og Pelagisk

  • 200 år med norsk sjømat til USA

    I år er det 200 år siden den spede begynnelsen til handelen mellom Norge og USA. Det startet med tørrfisk, klippfisk og en seilskute som het «Restauration». I dag er USA en av Norges viktigste handelspartnere, og de siste par årene har Norges eksportverdi til USA ligget på rundt 60 milliarder kroner. En femtedel av dette er sjømat. Spesielt er den norske laksen populær blant amerikanerne.

    Dette maleriet av sluppen Selen er det nærmeste vi kommer et bilde av Restauration fordi den sluppen aldri selv ble avbildet.
  • Norske klippfisk-kasser på karneval i Rio

    Norsk klippfisk på karneval i Rio: Det er ikke bare norsk klippfisk som er festmat for brasilianerne. Nå har også klippfisk-kassene fått sin plass i feiringen når karnevalet braker løs