Gå videre til innhold
En kasse med kvalitetsmerket skrei
En kasse med kvalitetsmerket skrei

Pressemelding -

Endring i skreimerkeordningen fra 2026: Fjerner årstall på taggene

Fra og med skreisesongen 2026 vil det ikke lenger være årstall på skreimerkene som plasseres på fisk og kasser. Endringen skal gjøre ordningen enklere, mer miljøvennlig og gi bedre økonomisk kontroll.

Bakgrunn for endringen

Da standarden for skreimerkeordningen ble revidert i 2022, ble det innført nye tagger med to års varighet. Hensikten var å redusere risikoen for misbruk og svindel. Etter tre års erfaring har Norges sjømatråd evaluert ordningen, og resultatet viser at dagens løsning har skapt mer byråkrati enn nytte.

– Ordningen med tidsbegrensede tagger har vist seg å føre til unødvendig administrasjon både for næringen og for oss, samtidig som den har økt risiko og svinn, sier Sara Møllebakken, marketing manager for hvitfisk i Norges sjømatråd.

Evalueringen viser blant annet at det er vanskelig å dokumentere effekten av årstallsmerking når det gjelder å forebygge misbruk, mens praktiske og økonomiske utfordringer har økt.

Slik blir den nye ordningen

Fra høsten 2025 vil næringen kunne bestille nye skreimerker uten årstall. Merker med årstall 2024 og 2025 som allerede finnes på lager, kan fortsatt brukes i 2026. Dette må det derimot søkes om – via e-post til Sara Møllebakken (sm@seafood.no). Merker med eldre årstall (2023/2024) ikke kan brukes, men kan byttes inn kostnadsfritt så lenge lageret rekker.

Endringen er gjort i samråd med Norges Råfisklag, og innebærer også en justering av selve standarden for skreimerket. Norsk Standard vil derfor sende forslaget ut på høring i minimum fire uker.

Høring og tilbakemeldinger

Alle medlemmer som deltok i revisjonen i 2022 vil motta informasjon direkte fra Norsk Standard når høringen åpnes. I høringsperioden vil det være mulig å komme med innspill til forslaget. Innspill kan også sendes direkte til Sjømatrådet.

– Vår vurdering er at merker uten årstall vil gjøre systemet mer forutsigbart, redusere svinn, lette administrasjonen og bidra til bedre miljømessige resultater, sier Sara Møllebakken.

Sjømatrådet vil også utarbeide et kort infoskriv på flere språk, som næringen kan dele med sine kunder der eldre merker fortsatt brukes.

Emner

Kategorier


Norges sjømatråd er en markedsorganisasjon som jobber sammen med den norske sjømatnæringen for å øke verdien av norsk sjømat i etablerte og nye markeder verden over.
Selskapets 70 medarbeidere gjør dette via verdiskapningsområdene markedsadgang, markedsinnsikt, markedsføring, PR og beredskap.
Sjømatrådet er et statsaksjeselskap som er eid av Nærings- og fiskeridepartementet og finansieres av sjømatnæringen gjennom en lovpålagt avgift på all eksport av norsk sjømat.
Selskapet har hovedkontor i Tromsø og 13 kontorer i utlandet.

Kontakter

  • Skrei ny - foto, Norges sjømatråd og Marius Fiskum.jpg
    Lisens:
    Bruk i media
    Filformat:
    .jpg
    Størrelse:
    1439 x 450, 118 KB
    Last ned